Fund Organization

Board of Trustees

Marcel Saba: President
W. M. Hunt: Vice-President
Robert Stevens: Secretary
Aaron Schindler: Treasurer
Phillip S. Block: Assistant Treasurer

Stuart Alexander, Rich Clarkson, Lou Desiderio, Stephen Frailey, David Friend, Jodi Garner, Renee Harbers, Whitney Johnson, Daile Kaplan, Helen Marcus, John G. Morris, Robert Pledge, Kira Pollack, Brian Storm, Aidan Sullivan, Lauren Wendle

image right

Counsel

David B. Wolf

Ex-Officio

Aileen Smith, Kevin E. Smith, K. Patrick Smith

Honorary Emeriti

Cornell Capa, Jim Hughes, Helen Marcus

Past Presidents

John G. Morris, Jim Hughes, Howard Chapnick (Co-Founders)
Peter Howe, Helen Marcus, Robert Pledge

International Advisory Committee

Shahidul Alam, Dhaka; Micha Bar-Am,Tel Aviv; Gabriel Bauret, Paris; Giovanna Calvenzi, Milan; Robert Delpire, Paris; Ben Fernandez, Hoboken, NJ; Marianne Fulton, Austin, TX; Paul Fusco, New York, NY; Marta Gili, Barcelona; Manfred Heiting, Los Angeles, CA; Robert Kirschenbaum, Tokyo; Peter Korniss, Budapest; Eliane Laffont, New York, NY; Don McCullin, London; Michelle McNally, New York, NY; Susan Meiselas, New York, NY; Vincent Mentzel, Rotterdam; Pedro Meyer, Mexico City; Raghu Rai, New Delhi; Michael Rand, London; Marc Riboud, Paris; Fred Ritchin, New York, NY.

W. Eugene Smith Memorial Fund, Past Jury

Year Grant Recipient Jury
2015 Brian Storm (Chair)
Stephen Mays
John Temple
2014 Joseph Sywenkyj Stuart Alexander (Chair)
Anne McNeill
Dora Somosi
2013 Robin Hammond Rich Clarkson (Chair)
Nina Leen
Ann Thomas
2012 Peter van Agtmael Lauren Wendle (Chair)
Susan Bright
Kira Pollack
2011 Krisanne Johnson Rick Smolan (Chair)
Whitney Johnson
Marloes Krijnen
2010 Darcy Padilla Robert Pledge (Chair)
Daile Kaplan
Edward Burtynsky
2009 Lu Guang Helen Marcus (Chair)
Jeff Rosenheim
Devika Daulet-Singh
2008 Mikhael Subotzky Marcel Saba (Chair)
Charles Traub
Nailya Alexander
2007 Stephen Dupont David Friend (Chair)
Sylvia Plachy
Wang Yao
2006 Paolo Pellegrin Sue Brisk (Chair)
Anthony Bannon
Chab Touré
2005 Pep Bonet W.M.Hunt (Chair)
Elisabeth Biondi
Shahidul Alam
2004 Stanley Greene Robert Stevens (Chair)
Melissa Harris
Kaneko Ryuichi
2003 Trent Parke Anna Winand (Chair)
James Danziger
Trisha Ziff
2002 Kai Wiedenhöfer Mike Smith (Chair)
Manfred Heiting
Arthur Soybel
2001 Maya Goded Donna Ferrato (Chair)
George Pitts
Gabriel Bauret
Raymond Merritt
2000 Brenda Ann Kenneally Marcel Saba (Chair)
Letizia Battaglia
Michelle McNally
1999 Chien-Chi Chang Robert Pledge (Chair)
Giovanna Calvenzi
Howard Greenberg
1998 Ernesto Bazan John G. Morris (Chair)
Vicki Goldberg
Susan Meiselas
1997 Alain Keler Helen Marcus (Chair)
Inge Morath
Marta Gili
1996 Gideon Mendel Cornell Capa (Chair)
John Loengard
Sue Davis
1995 Vladimir Syomin Rich Clarkson (Chair)
Tom Kennedy
Jane Evelyn Atwood
1994 Ellen Binder Donna Ferrato (Chair)
Barbara Sadick
Charles-Henri Favrod
1993 Marc Asnin
James Nachtwey
Kathy Ryan (Chair)
Diego Goldberg
Bob Danner
1992 Eli Reed Peter Howe (Chair)
Grazi Neri
Mike Davis
1991 Dario Mitidieri Helen Marcus (Chair)
Deborah Willis
Colin Jacobson
1990 Carl DeKeyzer Howard Chapnick (Chair)
Mark Bussell
Anne Tucker
1989 Cristina Garcia Rodero Jim Hughes (Chair)
Peter Howe
Jack Corn
1988 Paul Graham Robert Pledge (Chair)
Alice George
Tom Kennedy
1987 Graciela Iturbide Jim Hughes (Chair)
Murray Martin
Randy Miller
1986 John Vink Christian Caujolle (Chair)
Carole Kismaric
Bill Strode
1985 Letizia Battaglia
Donna Ferrato
Fred Ritchin (Chair)
Pedro Meyer
Sandra Eisert
1984 Gilles Peress Howard Chapnick (Chair)
Fred Ritchin
Michael Rand
1983 Milton Rogovin Jim Hughes (Chair)
Eliane Laffont
Brian Lanker
1982 Sebastiao Salgado John G. Morris (Chair)
Robert Pledge
Rich Clarkson
1981 Eugene Richards John G. Morris (Chair)
Robert Gilka
Thomas Hopker
1980 Jane Evelyn Atwood John G. Morris (Chair)
Jim Hughes
Howard Chapnick
  • Sponsors